A látogatásomnak két oka volt. Pár éve, amikor először voltam ott rengeteg fotót sikerült készítenem. Amiket ugyan ilyen lendülettel sikerült is valahogy el is veszítenem. Szóval ezeket pótolni kellett.
A másik ok, az új "szerelmeim". A diszkosz halak. Tulajdonképpen nem is új szerelem ez. Mindig is szerettem volna ilyen halakat. Már kölyök koromban is, amikor az akvarizálást kezdtem. Persze volt egy 20-25 éves kihagyásom az akvarisztikában. Hiába, a hajós élet nem összeegyeztethető ezzel a hobbyval. Viszont az újra kezdésnél ismét fellángolt bennem a remény, hogy talán egyszer mégis lehetnek ilyen halaim. Szóval emlékeztem rá, hogy ezekből a jószágokból volt jócskán a Haus Des Meeres-ben (HDM).
Hát, nem mondom a látogatás napján, nem a legszebb időjárás fogadott minket Bécsben. Ráadásul a múzeumi negyed parkolójától is egy szép kis séta volt a Mariahilfer str.-tól délre levő torony. Mind ez esőben. Se baj, a cél a fontos, majd bent megszáradunk. :-) A nagy sor ellenére, a bejutás gyors volt. Kezdhettük is a torony bejárását. Emlékeim szerint érdemes legfelülről kezdeni.
Ha az eső nem esett volna, esküszöm készítettem volna fotókat a városról is. Mert bizony a belső látványosságokon kívül érdemes a torony tetejéről a várost is megnézni. Ha nem is olyan élmény, mint a Prater óriás kerekéről, de látványban azért hasonló. Nos, innentől kevesebb lesz a szövegelésem, beszéljenek inkább a képek:
A legfelső szinten egy szép, amazóniai biotop, paludárium fogadja az embert.
Benne gyönyörű, vad diszkoszokkal. Nem akarok tudományos lenni, de talán a Symphysodon Discus-hoz tartozó egyedek lehetnek. Ezek az eredeti élőhelyükön megtalálható színekben pompáznak. Ezek nem a tenyésztet színváltozatok.
Nem bocsátkoznék fejtegetésekbe, csak tippelem a latin nevüket. Az sem lehetetlen, hogy a Symphysodon Heckel-ek barna változata.
A diszkoszok mellett, biotop lévén, volt még pár, az élőhelyükön levő hal is a társaságukban.
Megmondom őszintén, ilyen szép Altum vitorlásokat még nem láttam.
Úgy néz ki, a HDM-ben nem törődtek azzal, hogy együtt tartsák-e őket, vagy sem a diszkoszokkal.
Egymást nem bántó, két sügérfajról van szó. Bár a sügérek tudnak territoriális viselkedést mutatni, de evvel a párosítással nem is ez a baj. Állítólag a vitorlások egy olyan diszkosz parazita köztes hordozói, amik a vitorlást nem, de a diszkoszt bizony meg tudják betegíteni.
Szintén ennek az akváriumnak-paludáriumnak a lakói voltak még más, dél-amerikai, nagy testű sügérek is. A nevüket én most meg nem mondom. Majd talán valaki a hozzászólásokban kisegít.
Ez a kis zöld gyík is (kb. 25-30 centi lehetett) a paludárium lakója volt. Persze nem a vízben, hanem a felső sziklás-növényes rész lakója volt.
Látványos, szép színek, szép formák. Azt persze jó tudni, ilyen "köntösben", a természetben nem sokáig maradnának életben.
Azért én saját akváriumba elfogadnám őket.
Nincs is manapság egy valamire való akvárium piranha-k nélkül.
Meglepő volt a számomra, hogy ezek e hírhedt ragadozók a képen látható akváriumban voltak vörös neon halakkal együtt. A legnagyobb békességben.
Talán a neonok annyira kicsik a piranha-knak, hogy nem is fárasztják magukat a vadászatukkal?
A fene tudja milyen "kőnyalogató" halak.
Nem túl látványos, de mindenképp érdekes halak. Barlangi vaklazacok.
Volt időszak amikor nálunk is kaphatóak voltak az akvaristaboltokban. Nem az a klasszikus "piros" hal. Ez egyáltalán nem színes. Viszont totálisan vak, még szeme sincs. Élőhelyén nincs is rá szüksége, fény hiányban úgysem látna semmit. Mégis hajszál pontosan navigál a barlangi világban és vadászik a táplálékára.
Természetesen nem csak trópusi vizek halai vannak a HDM-ben. Közelebbi, hidegebb vizek lakói is megtalálhatóak. A képen éppen egy tok féle. Az egyik legértékesebb kaviárt nekik köszönhetjük. Óriás rokonaik, a vizák, a '60-as években még Bécsben, Budapesten is foghatóak voltak. Kifejlett példányaik akár a 4-5 méteres hosszt is elérhették.
1972-től, a Vaskapu zsilip megépítése után, kiszorultak a hazai vizekből, a gátrendszeren már nem tudtak vissza úszni a Fekete-tengerből a Dunába, a megszokott ívó helyeikre.
Persze nem akvárium, az akvárium, ha nincsenek benne tengeri halak, élőlények is.
Főleg az a pláne az egészben, ha ez az akvárium a tengerektől messze van.
Ebben a tekintetben is versenyezhet a HDM, a budapesti Tropicáriummal, vagy a nyíregyházi állatkerttel
Nincs agya, nincs idegrendszere, még is él, a medúza.
Érdekes módon volt megoldva a tartásuk, a vizüket körkörösen áramoltatták, így folyamatosan mozgásban voltak.
Tudtommal a tengeri akvarisztikában nagy kihívás a korallok tartása.
Hát itt volt egy pár.
Természetesen nagy csáb erő a cápák jelenléte is.
Az igazi nagy durranás a HDM-ben a pörölycápa.
Nem túl nagyok, de érdekes jószágok.
Persze a cápákon kívül is vannak viszonylag nagy testű halak.
A fene tudja ennek mi a neve. Viszonylag nagy csapatban voltak.
Persze igazi sztár volt a fűrészes sügér is.
Ráadásul több is volt belőlük.
Igaz nem egy akváriumban. Elég nagy territóriummal rendelkeznek.
Ha vetélytárs van, hamar kötekedők tudnak lenni. Különtartás esetében ez a probléma megoldottnak tekinthető.
Még ha kicsi is (kb. 40-50 cm), azért ez is csak cápa.
Igaz, nem a mozifilmek rettegett "emberevője", mondjuk úgy, "csak" egy sima bambusz cápa.
Megmondom őszintén, ilyet még egy tengeri akváriumban sem láttam.
Ha jól tudom, sőt a kiírás szerint is ez az atlanti tarpon.
Elég "keményfejűnek" tűnik. Mintha acélos páncéllemezekkel lenne borítva a feje.
Fura, hogy ezt a nem a kis test méretről ismert hering félét akváriumban tartsanak.
Ismereteim szerint akár a 2,5-3 méteres nagyságot is elérik. Igaz nem akváriumban.
Gyors mozgású, igazi "tengeri vágtázók". Florida és a Karib-tenger térségében kedvelt sporthorgász hal. Kitartóan, keményen tud az életéért küzdeni.
Ha jól tudom, Hemingway is egyik kedvenc sportja volt a horgászatuk
Íme egy másik tengeri "vágtázó" portréja.
A barracuda, magyarul a nyilas csuka.
Szintén nem kis testű ragadozó, bár közel nem annyira "sztár" a filmvilágban, mint bármelyik cápa féle. Csapatban portyáznak többségében. Természetesen nekik sem táplálékuk az ember, de volt már példa rá, hogy búvárokra támadt.